Biblioteca de la Guitarra y Cuerda Pulsada

Autor: Fermín María Álvarez

La Partida (NUS Guitar Ensemble)

Si no puedes visualizar el video, accede a la Biblioteca de la guitarra o date de alta.

1 0

La Partida, performed by NUS Guitar Ensemble at Grande De Bal, held at University Cultural Centre, Singapore, on 25 March 2018.

Composed by Fermín María Álvarez Arranged by Jan-Olaf Eriksson and Ng Shu Hann Performed by: Goh Zhi Yue (Alto 1), Leong Man Qing (Alto 2), Nick Keong (Prime 1), Zachary Ong (Prime 2), Samuel Koh (Bass), Sean Tan (Guitarron) La Partida translates to “departure” or “farewell” in English. This Venezuelan waltz has a catchy and slightly haunting melody, scored in E minor which is often associated with subtly sad emotions. The main melody is carried and passed between each of the players, adding texture and colour to the music.

Los enlaces publicados en La Biblioteca de la Guitarra solo tienen un fin educativo y de difusión, no comercial. Si algún compositor, intérprete o empresa, por cualquier motivo, considera que un archivo que aparece en este canal vulnera los derechos de autor, infórmenos y se eliminará.

0 Comentarios:

• No hay comentarios